Mai sunt câteva ore până vom afla lista completă a câștigătorilor de la Premiile Oscar 2018, iar eu cred că marea bătălie a nopții se va da între Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, The Shape of Water și Call Me By Your Name.

Defilarea pe covorul roșu s-a încheiat, i-am văzut pe Gary Oldman, Greta Gerwig, Saoirse Ronan, Jennifer Lawrence, Emma Stone, Meryl Streep, Nicole Kidman, Sandra Bullock, Guillermo del Toro, Mahershala Ali, Timothée Chalamet (care și-a adus mama la Oscaruri), Chadwick Boseman (insert inimioare și suspine aici), Salma Hayek și Gal Gadot, printre alții.

Cea de-a 90-a ediţie a Premiilor Oscar este prezentată pentru a doua oară consecutiv de Jimmy Kimmel, care și-a început monologul cu o glumiță: „If your name is called, wait a minute before you get up.” 😀 Să nu care cumva să se repete povestea de anul trecut! 😀

Lista integrală a câștigătorilor este aici:

CEL MAI BUN FILM: The Shape of Water

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL PRINCIPAL: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL PRINCIPAL: Gary Oldman, Darkest Hour

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL SECUNDAR: Allison Janney, I, Tonya

CEL MAI BUN REGIZOR: The Shape of Water, Guillermo del Toro

CEA MAI BUNĂ ANIMAȚIE: COCO

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE ANIMAȚIE: Dear Basketball – Glen Keane, Kobe Bryant

CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT: Call Me by Your Name – James Ivory

CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL: Get Out – Jordan Peele

CEA MAI BUNĂ IMAGINE: Blade Runner 2049, Roger Deakins

CEL MAI BUN DOCUMENTAR: Icarus (Bryan Fogel, Dan Cogan)

CEL MAI BUN DOCUMENTAR – SCURTMETRAJ: Heaven is a Traffic Jam on the 405 

CEL MAI BUN FILM STRĂIN: A Fantastic Woman (Chile)

CEL MAI BUN MONTAJ: Dunkirk (Lee Smith)

CEL MAI BUN MONTAJ DE SUNET: Dunkirk (Alex Gibson, Richard King)

CEL MAI BUN MIXAJ DE SUNET: Dunkirk (Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo)

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE: The Shape of Water (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau)

CEA MAI BUNĂ COLOANĂ SONORĂ: The Shape of Water – Alexandre Desplat

CEL MAI BUN CÂNTEC: Remember Me – Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

CEL MAI BUN MACHIAJ: Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick)

CELE MAI BUNE COSTUME: Phantom Thread (Mark Bridges)

CELE MAI BUNE EFECTE SPECIALE: Blade Runner 2049 (John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer)

LIVE ACTION SHORT FILM: The Silent Child

Foto: outnow.ch